יצירת קשר עם חברת הובלות מוביליטי מוביליטי שואפת להוביל בתחומה בדגש על מקצועיות, שירות ואמינות

תרומה לקהילה

תרומה לקהילה

במסגרת תרומת חברת א.י. מוביליטי בע"מ לקהילה, הינכם מוזמנים לצפות בחדשות ערוץ 10.
מוצ"ש ה- 20/11/10 - פינת הבירוקרטיה של דב גיל-הר.

בירוקרטיה: קנו בית בכסף מלא - אך נחנקו בגטו בטונדות
עודכן 21:03 20/11/2010 דב גיל-הר

דמיינו לעצמכם שאתם מתעוררים בבוקר אחד ומגלים שהבית בו אתם גרים כבר זמן רב אינו שייך לכם - מוקף בטונדות, משל היה הוא מחסום קלנדיה. זה מה שקרה לתושבי שכונה אחת בבת ים.

"בסחנה ד', אחת השכונות הוותיקות של בת ים, מתגוררות בסך הכל 16 משפחות. תושביה הם אנשים טובים שרכשו את בתיהם הצנועים בכסף טוב לפני כ-50 שנים, אך היום - איילי הנדל"ן רוצים לגרש אותם מבתיהם.

הנכסים שבשכונה היו שייכים בימי טרום המדינה למשפחות ערביות שברחו או גורשו. אחרי 1948, יישבה בהם המדינה עולים חדשים, שמכרו את הבתים ל-16 המשפחות שגרות שם היום. עשרות שנים גרו בשכונה 16 המשפחות, שילמו ארנונה כחוק ואיש לא בא אליהן בטענה כלשהי.

כל זאת, עד שבוקר אחד התעורר מינהל מקרקעי ישראל, נזכר לטעון שמדובר בקרקע ששייכת למדינה ופרסם מכרז למכירת הקרקע. הדיירים החליטו לא לוותר בקלות, התארגנו והתחילו לפנות לרשויות. במקביל, הם הגישו תביעה לבית המשפט. אך מנהל מקרקעי ישראל הבהיר להם: "אתם פולשים". הקבלן שזכה במכרז אף הזהיר כי אם לא יצאו מיד מהבתים, "תהיה מלחמה".

למרות כל זאת, הדבר המקומם במיוחד הוא מה שאירע בשכונה לפני שלושה חודשים: בוקר אחד הגיע הקבלן, חמוש במאבטחים, והניח עשרות בטונדות מסביב לשכונה. "לא היה לו צו של בית משפט, זה נועד להקשות על החיים שלנו", אומרים תושבי השכונה. הבטונדות הונחו ממש בפתח בתי התושבים והפכו את חייהם לבלתי נסבלים.
שלטים פיקטיביים של מינהל מקרקעי ישראל

הקבלן התבקש להציג את האישורים הנדרשים להנחת הבטונדות, אבל לא יכול היה להציג מסמך כזה. כדי לתת תוקף חוקי לכאורה למעשיו, הדביק הקבלן על הבטונדות שלטים פיקטיביים של מינהל מקרקעי ישראל. המינהל שמע על העניין והורה על הסרת השלטים, אבל הבטונדות לא עזבו. כדי לפתור את הבעיה הזיזו התושבים את הבטונדות - אל משרדי הקבלן. המשך הפרשה יוכרע כנראה רק בבתי המשפט.

מחברת "השלושה", שהציבה את הבטונדות, נמסר בתגובה: "הפולשים מנסים לרתום את התקשורת לצורך שיפור עמדות בהליכים המשפטיים שתכליתם אחת ויחידה - תשלום פיצוי גבוה יותר. הפולשים הוכרזו ככאלו על ידי מנהל מקרקעי ישראל. פינוי הפולשים הינו תנאי במכרז, נעשה על פי דרישת המדינה ומתוקף הרשאה מפורשת שניתנה על ידיה".

עוד נמסר מהחברה: "במכרז נקבע כי על חברת השלושה להציב שמירה במתחם ולנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי למנוע כל פלישה או תפיסת חזקה בשטח. כך פעלה חברת השלושה והציבה בטונדות על גבולות המתחם בלבד ולא בתוך שטח המתחם. כל פעולותיה של חברת השלושה נעשו כדין. בניגוד להחלטת בית המשפט, הפולשים הזיזו בעצמם את הבטונדות כך שבפועל כיום - גבולות המתחם אינם תחומים עוד".

גם מנהל מקרקעי ישראל הגיב והבהיר: "הצבת בטונדות במתחם בוצעה על ידי היזם הזוכה ועל דעתו בלבד, ללא ידיעת המנהל ולא בשם המנהל". עיריית בת ים מסרה מצדה: "תחילה סברה העירייה כי הבעלים אינם זכאים להציב את הבטונדות ללא אישור. לפי החלטת בית המשפט, על העירייה לבדוק רק את ההיבט הבטיחותי של הצבת הבטונדות".

עדכון (25.11.10): חמישה ימים לאחר שידור הכתבה ובעקבות פניית צוות פינת הבירוקרטיה פונו הבטונדות מהשכונה.

© כל הזכויות שמורות לא.י מוביליטי בע"מ | למשלוח דואר: א.י.מוביליטי בע"מ ת.ד 124 רמת ישי 30095
טלפון: 04-9037400 | פקס: 04-6440407 | נייד: 052-5612727 | mobility.o@gmail.com | עיצוב ובניה: אניבייס בניית אתרים |